9.SINIF

Yazının İcadı ve Önemi

İnsanlık tarihi için milat kabul edilen yazı ilk kez MÖ 3200’lü yıllarda ziggurat tapınaklarına getirilen ürünleri kontrolünü sağlamak amacıyla kil tablet üzerine konulan işaretler vasıtası ile Sümerliler tarafından kullanılmıştır. Sonraki süreçte Anadolu uygarlıklarından; Asurlular,  Hititler ve Urartular Mezopotamya uygarlıklarından; Akadlar ile Babiller tarafından geliştirilerek kullanılmıştır.

Çivi yazısı olarak kullanılanılan bu türe karşı Mısırlılar papirüs bitkisinden elde ettikleri kâğıtların üzerine resim yazısı olarak nitelendirilen hiyeroglif yazısını kullanmıştır. 700’den fazla simge, sembol ve resimden oluşan bu yazı türünde yazılar sağdan veya soldan yazılabilmiştir. Yazının gelişim serüvenine katkı sağlayan bir diğer medeniyet ise Fenikeliler olmuştur.  Fenikeliler kendilerine özgün 22 harflik alfabeyi kullanmıştır. Bu alfabe daha sonrasında Romalılar tarafından geliştirilmiş günümüz latin alfabesinin temeli oluşturulmuştur.

Yazı devletlerin işleyişleri doğrultusunda; siyasi ilişkilerde, yöneticiler tarafından çıkarılan kanunlarda, bürokratik işlerde, hukuk kuralları gibi pek çok alanda kullanılmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.