9.SINIF

Veda Hutbesi

Veda Hutbesi:

Hz.Muhammed 632 yılında hac ziyaretini yerine getirmek amacıyla Mekke’yi ziyaret etmiş şehirde bulunduğu dönemde Arafat dağında toplanan binlerce Müslümana Veda Hutbesini olarak bilinen konuşmasını yapmıştır.

Hz.Muhammed Veda Hutbesinde;  Müslümanların Kuran-ı Kerim ve Peygamber sünnetinden ayrılmamasını, tüm insanların eşit olduğu hiçbir ırkın birbirine karşı üstünlüğü olmadığını, cahiliye döneminden kalan tüm uygulamaların kaldırıldığını, kadınların ve erkeklerin birbirleri üzerinde karşılıklı hakları olduğunu bu doğrultuda kadınların haklarının korunması gerektiğini söylemiştir.

Veda hutbesinden sonra tekrardan Medine’ye gelen Hz.Muhammed Doğu Roma İmparatorluğu üzerine ordu göndermeye karar vermiştir. Bu doğrultuda hazırlıklarını tamamlayan İslam ordusu Hz. Muhammed’in rahatsızlığı sebebi ile beklemiştir. Hz. Muhammed bu süreçte hastalığının artması üzerine 8 Haziran 632’de de Medine vefat etmiştir. Vasiyeti gereği Medine’ye defnedilen Hz. Muhammed’in kabiri Mescid-i Nebevi’nin içindeki Ravza-i Mutahhara içinde yer almıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.