9.SINIF

Türk Göçleri

Türkler tarih sahnesine çıktığı Orta Asya’dan coğrafi, siyasi ekonomik vb. çeşitli sebepler doğrultusunda farklı coğrafyalara göç etmek zorunda kalmıştır.

İklim: Bozkır bitki örtüsüne sahip karasal iklimin hâkim olduğu Orta Asya coğrafyasında yazlar aşırı sıcak ve kurak geçerken, kışlar ise şiddetli soğuk ve karlı geçmiş, yağış miktarı az olurken gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklıları da çok olmuştur. Bu durum göçebe yaşama sahip olan Türklerin temel geçim kaynakları olan hayvancılığı yapmalarını zorlaştırırken, ağır iklim şartları sebebi ile artan salgın hastalıklar da yaşam koşullarını zorlaştırmıştır.

Siyasi Mücadeleler: Türk boylarının kendi aralarındaki mücadeleler ve başka devletlerin baskıları sonucu himaye altında yaşamak istemeyen Türklerin bağımsız yaşayacağı bölgelere göç etmesine sebep olmuştur.

Cihan Hâkimiyeti Anlayışı: Güneşin doğduğu ve battığı tüm yerleri fethederek dünyaya hâkim olma düşüncesi idealine sahip olan Türkler cihan hâkimiyeti anlayışı doğrultusunda yeni yerler fethetme arzusu içinde göç etmiştir.

⇒ Yukarıda yer alan sebepler doğrultusunda Türkler çeşitli süreçler içerisinde Sibirya, Çin, Anadolu, Mezopotamya, Hindistan,  Avrupa, Balkanlar bölgelerine göç etmiştir.

Sonuçları

  • Türkler göç ettikleri bölgelerde yeni devletler kurarak varlıklarını devam ettirmiştir.
  • Göçebe bir yaşam benimseyen Türklerin ekseriyeti göç ettikleri bölgelerde yerleşik hayata geçmiştir.
  • Göç edilen coğrafyadaki kültürler ile etkileşim içine girilmiş, Türk kültürü yayılmıştır.
  • Bazı Türk boyları göç ettikleri bölgelerde asimile olarak milli benliklerini yitirmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.