12. SINIF

Trablusgarp Savaşı

Siyasi birliğini geç tamamlayan İtalya ham madde ve pazar arayışı girmiştir. Fakat sömürge topraklarının ekseriyetinin Fransa ve İngiltere’nin işgali altında olması üzerine coğrafi konum olarak kendisine yakın ve yer altı kaynakları bakımından zengin Trablusgarp bölgesini hedef seçmiştir.  Trablusgarp bölgesinin hedef alınmasında Osmanlı Devletinin dönem itibari ile içerisinde bulunduğu kötü durum sebebi ile bölgeyi savunamayacağını inancı etkili olmuştur.

İtalya bu doğrultuda bölgenin Osmanlı yönetimi tarafından gelişmediği iddiasını bahane ederek Trablusgarp’ı işgal etmiştir. Osmanlı Devleti İngilizlerin Mısır üzerinden gönderilecek yardımı engel olması üzerine karadan İtalyanların kıyı bölgelerini abluka ’ya alması sebebi ile denizden Trablusgarp’a yardım gönderememiştir. Bu sebeple yerel halkın örgütlendirip direniş başlatmaları için bölgeye gönüllü Osmanlı subayları; Mustafa Kemal  (Gazeteci Şerif Bey takma adı)   Enver Paşa ise (Hamdi Bey takma adı)  Nuri Bey, Fethi Okyar ve Ali Çetinkaya gitmiştir.

Derne ve Tomruk’ta Mustafa Kemal, Bingazi’de ise Enver Bey önemli başarılara imza atarak İtalyanların ilerleyişini durdurmuştur. Bu durum üzerine İtalya direnişi kırmak ve Osmanlı Devletini barışa zorlamak amacıyla On iki adayı işgal etmiştir. Balkan devletlerinin Osmanlı Devletine savaş açması üzerine   İtalya  ile Uşi Antlaşması imzalanarak savaş sona ermiştir.

Uşi Antlaşması (15 Ekim 1912)

  • Trablusgarp ve Bingazi İtalya’ya bırakılmıştır.
  • Trablusgarp’ta yaşayan Müslümanlar dinî yönden halifelik makamına bağlı kalacaktır.
  • Rodos ve On İki Ada Balkan Savaşları bitene kadar geçici olarak İtalya’ya bırakılmıştır.

⇒ Osmanlı Devleti, Kuzey Afrika’daki son toprağını kaybetmiştir.

⇒ Dünya tarihinde uçak ilk kez Trablusgarp Savaşı’nda İtalya tarafından kullanılmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.