Töre

 Töre:

Göçebe bir yaşam süren ilk Türk devletlerinde toplumsal hayat töre ile düzenlenmiştir. Nesilden nesile aktarılan ve yazılı olmayan hukuk kurallarının yer aldığı törenin kaynağını içeriğinde Türk toplumunun kültür ve gelenekleri ile hükümdar tarafından verilen emirler ve kurultayda çıkan kararlar oluşturmuştur. Toplumda hükümdarında da dâhil olduğu tüm kesimin uymak zorunda olduğu töre sayesinde ülkenin adaletle yönetilmesi sağlanmıştır.  Ülkesinin bu doğrultuda yönetmek zorunda olan hükümdar aldığı kararların töreye aykırı olmamasına önem verirdi. Toplumda töreye karşı gelinerek riayet edilmemesi durumunda kişiler cezalandırıldı.

Göçebe bir yaşam benimseyen Türk devletlerinde işlenen suçlar ile ilgili cezalar bu yaşayış tarzına göre törede belirtilmiştir. Buna göre işlenen suçlar ile ilgili uzun süreli hapis cezaları verilmemiştir. Birini öldürme, hırsızlık, zina gibi suçların cezası da idam olarak belirlenmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.