Tevhid-i Tedrisat Kanunu

Tevhid-i Tedrisat Kanunu (3 Mart 1924): 

Osmanlı Devleti zamanında eğitim ve öğretim faaliyetleri modern ile geleneksel tarzda okullar,   yabancı ve azınlık okullarda yürütülmekteydi. Faal olan  bu kurumlarda kendilerine özgü öğretim programları çerçevesinde eğitim verilmekteydi. Ayrıca yabancı ve azınlık okullarında  siyasi propaganda faaliyetleri de yürütülmekteydi. Bu doğrultuda ülke içinde eğitim karmaşasını ortadan kaldırarak eğitimde birliği sağlamak,  çağdaş ve laik bir eğitim sistemi oluşturmak,  yabancı ve azınlık okulları denetlenmesini sağlamak amacıyla 3 Mart 1924’te Tevhid-i Tedrisat Kanunu çıkarılmıştır. Kanunla birlikte ülkedeki tüm eğitim ve öğretim kurumları Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmıştır.

  • Eğitim ve öğretimdeki ikilik önlenerek birlik sağlanmıştır.
  • Çağdaş ve Laik eğitim anlayışı benimsenmiştir.
  • Medreseler kapatılmış yerine İmam Hatip okulları ve İlahiyat Fakültesi kurulmuştur.
  • Yabancı ve Azınlık okulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetim altına alınarak bu okullarda Türk öğretmenler Türkçe, Tarih ve Coğrafya  derslerinin Türkçe olarak verilmesi zorunlu kılınmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.