12. SINIF

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu

Teşkilat-ı Esasiye Kanunu (20 Ocak 1921)

I.İnönü savaşından sonra TBMM’de 20 Ocak 1921’de Türkiye’nin ilk anayasası olarak nitelendirilen Teşkilât-ı Esasiye Kanunu kabul edilmiştir. 23 Madde ile birlikte bir ek madden oluşan Teşkilat-ı Esasiye’nin ilk beş maddesi şunlardır;

Madde 1: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Madde 2: Yürütme gücü ve yasama yetkisi milletin tek temsilcisi olan Büyük Millet Meclisine aittir.

Madde 3: Türkiye Devleti, Büyük Milleti Meclisi tarafından yönetilir ve hükümet Büyük Millet Meclisi Hükümeti ünvanını alır.

Madde 4: Büyük Millet Meclisi vilâyetlerde halk tarafından seçilen vekillerden oluşur.

Madde 5: Büyük Millet Meclisi seçimleri iki senede bir yapılır. Seçilen vekillerin süresi iki senedir süre sonunda vekiller tekrardan seçilebilmektedir. Eski Meclis yeni meclis oluşturulana kadar vazifesine devam eder. Yeni meclis kurulmadığı takdirde görev süresini bir yıl ile sınırlı olmak şartıyla uzatabilir. Seçilen vekiller seçildikleri bölgenin değil tüm milletin vekilidir.

⇒Teşkilatı Esasiye savaş koşullarında hazırlandığı için kişi hak ve hürriyetlerine Kanun-i Esasi maddeleri esas alınmıştır.

⇒Meclis Hükümeti sistemi doğrultusunda; Yasama, Yürütme ve Yargı Meclisinin elinde olarak güçler birliği ilkesin benimsenmiştir.

⇒1924 Anayasanın ilan edilmesine kadarki süreçte yürürlükte kalmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.