Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası (17 Kasım 1924):

Kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra yaşanan gelişmeler Mustafa Kemal ve yakın arkadaşları arasında görüş ayrılıklarına sebep olmuştu. Bu görüş ayrılıkların en önemli sebepleri arasında yapılan inkılaplar ve ekonomik anlamda izlenilen politikalar etkili olmuştu. Bu doğrultuda 17 Kasım 1924’te Başkanlığını Kâzım Karabekir’in yaptığı Sabit Bey, Adnan Bey, Muhtar Bey ve Halis Turgut Beylerin olduğu Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulmuştur. Mustafa Kemal demokratik bir sistemin işleyişinin en önemli unsurlarından olan muhalefet partisinin kurulmasını olumlu görmüştür.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduktan sonra kısa süre içinde Cumhuriyet karşıtlılarının yer aldığı bir konuma gelmişti. Bu süreçte çıkan Şeyh Sait isyanına karışanların parti mensuplarından olması üzerine Takrir-i Sükûn Kanunu doğrultusunda dinin siyasete alet ettiği  gerekçesi i 3 Haziran 1925’de  kapatılmıştır.

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir. Kaynak gösterilmeden yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.