12. SINIF

Tekalif-i Milliye Emirleri

Tekâlif-i Milliye Emirleri:

Başkomutan seçilen Mustafa Kemal Paşa 7-8 Ağustos 1921’de tarihlerinde ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için uygulamaya koyduğu Tekâlifi Milliye Emirleri ile dünyada ilk kez topyekûn savaşı başlatmıştır. Tekâlif-i Milliye Emirleri ile ilgili çıkan on emirin bazıları şunlardır;

  • Her ilçede emirleri uygulayacak Tekâlif-i Milliye Komisyonların kurulacaktır.
  • Ordunun giysi ihtiyacını gidermek için her ailenin birer takım, çamaşır çarık ve çorabı komisyonlara teslim edecek karşılığında makbul alacaktır.
  • Komisyonlar her bölgededeki benzin makine, otomobil ve kamyon lastiği tutkal ve telefon makinesi vb. malzemelerin 40’ını teslim alacaktır.
  • Maddi durumun yetersizliği sebebi ile bu emiri yerine getiremeyen ailelerin yükümlülüklerini zengin ailelerin üstlenecektir.
  • Demirci, marangoz, arabacı gibi çeşitli zanaat erbapları tespit edilecektir.
  • Halkın elinde bulunan ve askeri her türlü araba, araç ve bunlara ait hayvanlar ile diğer taşıma hayvanlarının % 20’sinin toplanmasına karar verilmiştir.
  • Komisyonlara bildirilen silahların cephaneleriyle birlikte üç gün içinde teslim edilecektir.
  • Ordu için alınan taşıt araçları haricinde halkın elinde geriye kalan yük taşıtlarla ayda bir kereye mahsus olmak üzere ordu ihtiyaçlarını 100 kilometrelik bir mesafeye taşımaları zorunlu kılınmıştır.

⇒ Tekâlif-i Milliye Emirleri ile Türk Ordusu milli mücadeleyi kazanma sürecinde ihtiyacı olan tüm eksiklikleri tamamlamıştır.

⇒ Tekâlif-i Milliye Emirleri zorunlu olarak Millete yüklenen bir sorumluluk gibi görünse de Türk Milleti bu durumundan hiçbir zaman şikayetçi olmayarak  her türlü fedakarlık anlayışı içinde özverili bir şekilde bağımsızlık duygusu  ve ülküsü doğrultusunda Türk Ordusunun yanında olmuştur.

⇒ Tekâlif-i Milliye Emirleri savaş sürecinde geçerli olan bir vergi olmuş   halktan alınan vergi ile Millete Türkiye Cumhuriyeti  kurulmuştur. Kurulan bu devlet savaşı izleyen yıllarda ve savaş sonunda halka borcunu geri ödemiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.