12. SINIF

Sivas Kongresi

TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı, Milli Egemenlik Belgeleri Ankara 2015.

Amasya genelgesinde belirtilen süreç üzerine yapılacak kongre için Mustafa Kemal 2 Eylül 1919’da Sivas’a gelmiştir. Elâzığ Valisi Ali Galip İstanbul hükümetinden aldığı emir doğrultusunda kongreyi engellemek istese de hedefine ulaşamamış 4 Eylül’de Sivas Lisesinde kongre yapılmıştır.  Mustafa Kemal yapılan seçimle kongre başkanı seçilmiştir. Milli mücadelenin sağlanması doğrultusunda izlenecek yol ve yöntemlerin belirlenmesi doğrultusunda görüşmelerin yapıldığı kongrenin sonunda on maddeden oluşan beyanname yayınlamıştır.

  • Sivas kongresi toplanma ve kararlar bakımında ulusaldır,  kongrede Erzurum kongresinde alınan kararlar genişleterek bütün ülkeyi kapsayacak niteliğe getirilmiştir.
  • Ülkedeki tüm Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı ile birleşmiştir.
  • Manda ve himaye kesin olarak reddedilmiştir.
  • Temsil heyetinin  yetkisi tüm yurdu kapsayacak şekilde genişletilmiş ve Temsil Heyeti, Ali Fuat Paşa’yı Batı Cephesi komutanlığına atayarak ilk kez yürütme yetkisini kullanmıştır.
  • 14 Eylül 1919’da Milli direnişin tüm kesimlere duyurmak için İrade-i Millîye gazetesi çıkarılmasına karar verilmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.