11. SINIF

Şark Meselesi

Şark Meselesi

Şark Meselesi tabiri ilk defa 1815’te Viyana Kongresi’nde Rus Çarı Alexander tarafından kullanılmıştır.  Avrupa devletlerinin XIX. yüzyıl ve sonrasında Osmanlı Devleti’ne karşı yürütecekleri siyaseti ifade eden bir kavramdır. Bu politika ile Avrupa devletleri zayıflayan Osmanlı topraklarını parçalayarak kendi aralarında paylaştırarak Türkleri Anadolu’dan çıkartmak istemişlerdir. Şark Meselesini iki aşamadan oluşmaktadır.

1.Aşama (1071-1683):  1071 Malazgirt Zaferinden ile Anadolu’yu Türk yurdu haline getiren Türkler 1683  II. Viyana Kuşatmasına kadar taarruz halinde olmuş ve Avrupa bu durumu engelleyemeyerek savunma haline geçmek zorunda kalmıştır.

2.Aşama: II. Viyana Kuşatmasından sona alınan mağlubiyetle birlikte Türklerin taaruzu sona ererek ilerleyişi durmuştur. Türkleri Anadolu’dan çıkarmak için harekete geçen Avrupalılar; Osmanlı Devletinin bünyesi altındaki gayrimüslim milletleri isyana teşvik ederek onlara destek vermiştir. Bu doğrultuda isyan eden milletler bağımsızlıklarını kazanmış Osmanlı Devletinin yıkılış süreci hızlanmıştır.

  • Avrupalı Devletler sonraki süreçte Sevr Antlaşması ile Türkleri Anadolu’dan çıkartmak istese de Mustafa Kemal’in liderliğinde  Türk Milleti verdiği kurtuluş mücadelesinde bu duruma izin vermemiştir.

 


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.