11. SINIF

Rum İsyanı 

Rum İsyanı  (1821)

Fransız İhtilali’nden etkilenen Rumlar, Megali İdea  (Bizans’ı yeniden diriltme) düşüncesi bağımsızlıklarını kazanmak için harekete geçmişlerdir. Rumlar bu düşünce doğrultusunda ilk olarak 1814’te kurdukları Filiki Eteria örgütü aracılığı ile Eflak ve Boğdan’da isyan çıkartmıştır. Bu isyanlar Osmanlı devleti tarafından kısa sürede bastırılmıştır.

Rumlar isyan hareketlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Rusya olmak üzere Avrupalı devletlerden aldıkları destekle bu sefer Mora’da ayaklanma çıkartmıştır. Mora’daki isyanın bastırmakta güçlük çeken Padişah II. Mahmut Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan destek istemiştir. Mora ve Girit Valiliği karşılında yardım etmeyi kabul eden Kavalalı oğlu İbrahim Paşa liderliğinde askeri kuvvetlerini Mora’ya göndermiş,  bu doğrultuda Rumların isyanı kısa sürede bastırılmıştır.

İsyanın bastırılmasından rahatsızlık duyan İngiltere, Rusya ve Fransa imzaladıkları Londra protokolü çerçevesinde Osmanlı Devletine ateşkes ilan edilerek Yunanlılara bağımsızlık verilmesini talep etmiştir. Bu isteğin Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmemesi üzerine müttefik devletler 20 Ekim 1827’de Navarin’de Osmanlı Donanmasını yakarak imha etmiştir. Akabinde Ruslar Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etmiş. Savaşın kaybedilmesi üzerine yapılan Edirne Antlaşması ile Yunanistan’a bağımsızlık verilmiştir.

  • Yunanistan bağımsızlık elde eden ilk azınlık millet olmuştur.
  • Yunanistan’ın bağımsızlık elde etmesi diğer milletlerin ayaklanmasına örnek teşkil etmiştir.
  • Viyana Kongresinde mutlak krallıklarla yönetilen devletler, milliyetçilik ve özgürlük düşüncelerine karşı birlikte hareket etme kararı Osmanlı Devleti için uygulanmamıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.