10. SINIF

Osman Bey Dönemi

Biliyormuydunuz?

“Süleyman Şah liderliğinde Anadolu’ya gelip gaza faaliyetleri gerçekleştiren kayılar tekrardan ülkelerine dönmek üzere Halep’e geldiklerinde Süleyman Şah, Fırat Nehrini geçerken Caber Kalesi civarında boğulmuş, naaşı çıkarıldıktan sonra buraya gömülmüştür. Türkistan’a dönmek üzere yoluna devam eden Kayılar Pasinler Ovasına vardıklarında Süleyman Şah’ın oğulları ihtilaf sebebi ile ikiye ayrılmıştır. Sungurtekin ve Gündoğdu anayurtlarına dönerken Ertuğrul ise 400 kadar çadırı ile bölgede kalmıştır. Bölgede bir müddet kalan Ertuğrul oğlu Savcı’yı Sultan Alaeddin’e göndererek gaza edebilmesi için kendisinden yurt istemiş, Sultan tarafından kendilerine Söğüt ve Domaniç bölgeleri yurt olarak verilmiştir.’’     

Âşıkpaşazade  ‘’Osmanoğulları’nın Tarihi’’ Düzenlenmiştir


  Ertuğrul Gazinin vefat etmesi Kayıların başına geçen Osman Bey geçmiştir. Bu dönemde geçmişte izlenilen barışçıl siyaseti değiştirilmiş ve yeni politika doğrultusunda fetihler sistematik bir şekilde cihat ve gaza anlayışı ile Bizans’a doğru yapılmıştır. Bizans’ın içerisinde bulunduğu siyasi otorite yoksunluğu ise bu durumu kolaylaştırmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak Karacahisar fethedilerek beyliğin merkezi yapılmıştır. Dursun Fakih bölgeye kadı tayin edilerek Osman Gazi adına ilk hutbeyi okumuş ve bölgedeki halktan ilk kez pazar vergisi (Bac)  alınmıştır. Fetih hareketlerine devam edilerek Yarhisar, Bilecik ve İnegöl hâkimiyet altına alınarak beyliğin yeni merkezi Bilecik yapılmıştır.

Koyunhisar Savaşı (27 Temmuz 1302)

Osman Bey’in sınırlarını Bizans’a doğru genişletmesi ve İznik’i kuşatması üzerine  bu ilerleyişi durdurmak isteyen Bizans tekfurları ile Osman Bey arasında Koyunhisar ’da (Bafeus) yapılan savaşı Osman Bey kazanmıştır. Savaşla birlikte Osmanlıların İzmit’e ilerleyişi hız kazanmış, Bizans’ın Marmara’nın güneyindeki egemenliği tehlike altına girerek Bursa kuşatılmıştır.

  • Bizans ile yapılan ilk savaştır.
  • Bizans tarihçisi Pachimeres Koyunhisar (Bafeus) savaşı ile Osman Gazi’den bahseden ilk tarihçidir.
  • Halil İnalcık Koyunhisar Savaşını Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi olarak belirtmiştir.

Mudanya’nın Fethi (1321):

Koyunhisar zaferinden sonra Bursa kuşatılmış, rahatsızlığı sebebi ile kuşatmaya katılamayan Osman Bey’in komuta kademesini verdiği oğlu Orhan Bey tarafından Bursa-İstanbul irtibatının kesilmesi için bölge  fethedilmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.