ONLİNE TEST

Orhan Bey Dönemi

Bursa’nın Fethi (6 Nisan 1326)

Osman Bey’in döneminden itibaren uzun süredir kuşatılan Bursa Tekfuru Bizans tarafından gerekli yardımın gönderilememesi üzerine yaptığı anlaşma ile şehri Osmanlı Devletine teslim etmiştir.

  • Bursa Osmanlı Devletinin başkenti yapılmıştır.
  • Fetih sonrası Osman Gazi vefat etmiş naaşı vasiyeti üzerine Bursa’ya defnedilmiştir.

Palenkanon Savaşı (1329)

Bursa’nın fethinden sonra İznik’e yönelen Osmanlı Devleti’nin ilerleyişini engellemek isteyen Bizans İmparatoru III. Adronikos kaybedilen toprakları geri almak ve kuşatma halindeki İznik’i kurtarmak amacı ile harekete geçmiştir. İki kuvvet arasında Maltepe mevkiinde yapılan savaşı Osmanlı Devleti kazanmış, zaferle birlikte İznik  (1331) ve İzmit (1337) fethedilmiştir. Yapılan fetihler birlikte Kocaeli yarımadasında hâkimiyet sağlamıştır.

Karesioğulları Beyliğinin İlhakı (1345)

Karesi Bey’in vefatı ile oğulları arasında yaşanan taht mücadelesinden yararlanan Orhan Bey beyliği hakimiyet altına almıştır. Bu doğrultuda  Hacı İlbey, Ece Halil, Evrenos Bey gibi denizcilik alanında önemli komutanlar Osmanlı hizmetine girmiş komutanların denizcilik tecrübelerinden faydalanılarak Rumeli’deki fetih hareketleri hız kazanmıştır.

  • Anadolu Türk birliğini sağlama yolunda hâkimiyet altına alınan ilk beyliktir.

Çimpe Kalesinin Fethi (1352)

Orhan Bey’in Bizans’taki taht mücadelesinde Kantakuzen’e  destek vermesi ve Sırplar’a karşı Bizans’a yardımcı kuvvetler göndermesine karşılık olarak  İmparator  tarafından Orhan Bey’e Rumeli bölgesindeki Çimpe kalesini askeri müdahaleler için üs olarak kullanmasına izin vermiştir. Orhan Gazi oğlu Süleyman Paşa ve kuvvetlerini Çimpe Kalesi ’ne yerleştirmiş,  Süleyma Paşa liderliğinde; Malkara, Bolayır ve Tekirdağ’a kadar olan bölgeler  ele geçirilmiştir.

  • Osmanlı Devletinin Rumeli’deki ilk toprağıdır
  • Balkanlara yapılacak seferler üs olarak kullanılmıştır.

Şehzade Halil’in Kaçırılması (1359) 

Orhan Gazi’nin oğlu İzmit körfezinde kayıkla gezerken Ceneviz korsanları tarafından kaçırılmış, araya Bizans İmparatorunun girmesi ile 100.000 altın fidye karşılığında serbest bırakılmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.