12. SINIFTYT/AYT

Mustafa Kemal’in Hayatı

AİLESİ

Mustafa Kemal 1881 yılında Selânik’ te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım babası ise Ali Rıza Efendi’dir.   Fatma, Ahmet, Ömer, Naciye ve Makbule ile birlikte altı kardeştir. Makbule haricindeki diğer kardeşleri kendisinden önce küçük yaşlarda vefat etmiştir.


EĞİTİM HAYATI

İlkokul: Mustafa Kemal altı yaşına geldiğinde eğitim hayatına annesinin isteği üzerine mahalle mektebinde başlamış, daha sonra ise Şemsi Efendi okulunda öğrenimi sürdürmüştür. Babası Ali Rıza Efendi hayatını kaybedince okulu bırakmak zorunda kalmış, annesi ve kardeşleri ile birlikte Langazdaki dayısının yanına gitmiştir.

Ortaokul: Zübeyde Hanım tarafından eğitimini sürdürmesi için Selanik’teki teyzesinin yanına gönderilmiştir. Mülkiye Rüştiyesinde başladığı öğrenimini öğretmeninin kendisine kötü davranması ve askerlik mesleğine duyduğu ilgi sebebi ile Askeri Rüştiyesinde devam ettirmiştir. Okuldaki başarıları, zekâsı ve davranışları ile kısa sürede öğretmelerinin takdirini kazanmış, Matematik öğretmeni Mustafa Sabri Bey tarafından kendisine  ‘’Kemal’’ ismi verilmiştir.

Lise: Askeri Rüştiye’yi tamamladıktan sonra Manastır Askeri idadisi sınavlarını kazanmış ve eğitimini burada devam ettirmiştir.  Başarılı bir öğrenci olan Mustafa Kemal okulunu ikinci olarak tamamlamıştır.

Harp Okulu: İdadiyi bitirdikten sonra 1899 tarihinde Harp Okulu’na kayıt olmuş ve okulu başarıyla Teğmen rütbesi ile tamamlamıştır. Okul döneminde yakın arkadaşları Ali Fuat, İsmail Hakkı, Ömer Naci ile birlikte dergi çıkartmıştır.

Harp Akademisi:  Harp okulunu bitirdikten sonra aynı yıl teğmen rütbesi ile İstanbul’da Harp Akademisinde eğitimine başlamış, 11 Ocak 1905 tarihinde kurmay yüzbaşı olarak mezun olmuştur.

Mustafa Kemal lise eğitimi ile birlikte öğrenim süreci boyunca Tevfik Fikret ve Namık Kemal gibi Türk, Jean Jack Rousseau Montesquieu Voltaire gibi yabancı yazar ve düşünürlerden etkilenmiş, Tarih öğretmeni Mehmet Bey vasıtası ile Tarih’e merak duymuştur.


 


ASKERLİK HAYATININ İLK YILLARI

  • Harp akademisini bitirdikten sonra Kurmay Yüzbaşı olan Mustafa Kemal’in ilk görevi Şam’daki 5. Orduya katılmak olmuştur. Görevi sırasında bölgede “Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurmuştur.
  • Şam’daki görevi bittikten sonra 3. Ordu Karargâhına atanmış bu göreve ek olarak Selânik-Üsküp demir yolu müfettişliği görevide kendisine verilmiştir.
  • Trablusgarp ve Bingazi’de kendisine verilen askerî görevleri yerine getirerek bölgedeki devlet otoritesini güçlendirmiştir.
  • Meşrutiyete karşı avcı taburlarının isyan etmesi üzerine ayaklanmanın bastırılması için Selanikten İstanbul’a gelen Hareket ordusunda kurmay başkanlık yapmıştır.
  • 1911’de İtalyanların Trablusgarp’a saldırmaları karşısında gazeteci Mustafa Şerif kimliğinde Mısır üzerinden Bingazi’ye geçerek Enver Paşa’nın kurmay başkanı olarak göreve başlamış, Tomruk, Derne ve Bingazi’de yerel halkı örgütleyerek düşmana ağır zayiatlar verdirerek önemli başarılara imza atmıştır. Balkan Savaşlarının başlaması ve Uşi antlaşmasını imzalaması ile bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştır.
  • 1913’te Sofya Ataşemiliterliği görevine başlamış akabinde Bükreş, Belgrad ve Çetine ve Uşi yönetimi de sorumluluğuna verilmiştir.
  • Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşına girmesi üzerine mevut görevi sona ermiş, Tekirdağ’da bulunan 19. Tümen Komutanlığı görevi doğrultusunda Sofya’dan ayrılarak görev yerine hareket etmiştir.

    Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.