12. SINIF

Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkışı

İngiltere’nin Karadeniz bölgesinde yaşanan çatışmaların engellenerek asayişin sağlanmasını yönündeki talebi üzerine İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal’e 9. Ordu Müfettişliği vazifesi verilmiştir. Yıldırım Orduları Grup Komutanlığın lağvedilmesi üzerine 13 Kasım 1918’den beri İstanbul’da olan Mustafa Kemal’in geniş yetkiler ile sadece askeri değil sivil makamlara ‘da emir verme yetkisine sahip olmuştur. Görev tanımında ise Samsun ve çevresinde asayişi sağlanması yer almıştır. Bu doğrultuda maiyetindekiler ile birlikte Bandırma Vapuru ile yola çıkan Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 günü ise Samsun’a varmıştır.

22 Mayıs 1919’da Damat Ferit Paşa Hükümetine gönderdiği ve Milli Mücadelenin adımının atıldığı ilk belge niteliğindeki raporda; Rumların İzmir’deki işgallerinin haksız olduğu ve bölgedeki çatışmaların da sebebi oldukları ile Türk milletinin hiçbir ülkenin himayesine girmesinin söz konusu olmadığı belirtmiştir.

Millî Mücadele fiilen ile başladığı bu süreci Mustafa Kemal Nutuk’ta şu şekilde açıklamıştır:

  1335 senesi Mayısın on dokuzuncu günü Samsuna çıktım. Vaziyet ve manzara-i umumiye:

“Osmanlı Devletinin dahil bulunduğu grup, Harb-i Umumide mağlup olmuş, Osmanlı Ordusu her tarafta zedelenmiş şeraiti ağır bir mütarekename imzalanmış. Büyük harbin uzun seneleri zarfında millet yorgun ve fakir bir halde. Harb-i Umumi’ye sevk edenler kendi hayatları endişesine düşerek memleketten firar etmişler”

Atatürk, Gazi Mustafa Kemal, Nutuk,  İstanbul 2018.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.