Montrö Boğazlar Sözleşmesi

Montrö Boğazlar Sözleşmesi (20 Temmuz 1936):

  • Lozan Barış konferansında boğazlar konusunda;  Türkiye’nin başkanlığını yapacağı ayrı bayrağı ve bütçesi olan Uluslararası komisyon tarafından yönetilmesi, barış zamanında ticaret gemilerin geçmesine izin verilmesi ve iki yakasında da asker bulundurulmaması yönüne karar alınmıştı. Almanya’da iktidara gelen Nazilerin Ren bölgesine asker sevk etmesi, İtalya’daki Faşizm yönetiminin yayılmacı siyaseti doğrultusunda Habeşistana saldırması ve Japonya’nın Mançurya’yı işgal etmesi dünyayı yeni bir savaşın eşiğine getirmiştir. Dünya barışını koruma misyonlu kurulan Milletler Cemiyetininde bu duruma engel olamaması üzerine Türkiye güvenliği sebebi ile boğazların statüsünün değiştirilmesi için İsviçre’nin Montrö şehrinde konferansın toplanmasını sağladı. Sovyet Rusya, İngiltere, Yunanistan, Fransa, Japonya ve Yugoslavya’nın katıldığı konferans sonucunda 20 Temmuz 1936’da Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalanmıştır.
    • Boğazların komisyon tarafından yönetilmesi kaldırılmış tamamen Türkiye’nin denetimine bırakılmıştır.
    • Türkiye Boğazların her iki tarafını silahlandırma hakkına sahip olmuştur. •Barış zamanında ticaret gemilerinin geçmesine izin verilmiştir.
  • Savaş zamanında boğazların  kapatılması, savaş gemilerinin geçişinin belirli kriterlere göre gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

⇒ Möntrö Boğazlar Sözleşmesi ile Boğazlar üzerindeki egemenlik hakları tamamen Türkiye’ye ait olmuştur.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.