11. SINIF

Mısır Meselesi

Mısır Meselesi: 

Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Rum İsyanı sırasında Mora ve Girit valiliklerinin kendisine verilmesi karşılığında Osmanlı birliklerine yardım etmişti. Mora’nın kaybedilmesi ve Yunanlıların bağımsızlıklarını kazanması üzerine bu isteği payitaht tarafından kabul görmemişti. Kavalalı bu durum üzerine Padişahtan Suriye valiliğini talep etmiş mevcut isteğinde kabul görmemesi üzerine Osmanlı Devletine karşı savaş açmıştır. Kavalalı’nın oğlu İbrahim Paşa komutasında gönderdiği ordu Suriye’yi ele geçirerek Anadolu’ya ilerlemiş ve Konya önlerinde Osmanlı Ordusunu mağlup etmiştir.

II.Mahmut bu gelişmeler üzerine İngiltere ve Fransa’dan yardım istese de istediği yardımı alamamıştır. Bu doğrultuda başka bir çaresi olmadığını düşünen Padişah Rusya’dan yardım istemiştir. Talebi kabul eden Rusların filosu kısa süre içinde boğazı geçerek İstanbul önlerinde demirlemiştir.

Rus donanmasının İstanbul önlerine gelmesi İngiltere ve Fransa’yı telaşlandırmış bu devletler elçiler göndererek Kavalalı ile II. Mahmud arasında anlaşma zemini için arabuluculuk yapmıştır. Yapılan görüşmeler doğrultusunda Osmanlı Devleti ile Mehmet Ali Paşa arasında Kütahya Antlaşması yapılmıştır. Antlaşma ile Mehmet Ali Paşa’ya, Mısır ve Girit valiliklerine ek olarak Şam valiliği verildi. İbrahim Paşa’ya da Cidde valiliğine ek olarak Adana Valiliği verildi.

  • Osmanlı Devletinin iç meselesi olarak oraya çıkan Mısır meselesi dış mesele halini almıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.