12. SINIF

Londra Konferansı

Londra Konferansı   (21 Ocak 1926): lO

Ankara Hükümeti’nin; doğuda Ermenileri yenilgiye uğratması, güneyde Fransızlara karşı başarıları, Batıda Yunanlılara karşı İnönü savaşında aldığı zafer ele için ile endişelenen İtilaf devletleri Sevr Antlaşmasının maddelerinin hafifletilerek Ankara Hükûmetine kabul ettirmek ve Yunan Ordusuna yeni bir harekât için zaman kazandırmak amacıyla Londra’da Konferans düzenlemiştir.

Konferansa Osmanlı Devleti ve Yunanistan davet edilmiş ve Ankara’yı temsilen bir adayında toplantıda yer alması İstanbul Hükümetine bildirmiştir. Mustafa Kemal Ankara Hükûmetinin dolaylı yoldan değil doğrudan konferansa davet edilmesi gerektiğini aksi takdirde toplantıya katılmayacaklarını belirtmesi üzerine İtilaf Devletleri tarafından Ankara Hükümeti doğrudan toplantıya davet edilmiştir.

Konferans sırasında İstanbul Hükümetinin temsilcisi Tevfik Paşa “Söz milletin asıl temsilcisine aittir.” diyerek sözü Ankara Hükümeti Bekir Sami Bey’e bırakmış, İtilaf devletlerinin ikilik çıkartarak bu durumdan yaralanmasının önüne geçmiştir. İşgalci güçlerin egemenlik haklarımıza aykırı olarak kabul edilemez istekleri ve Yunan ordusunun saldırıya geçmesi Londra Konferansının sonuçsuz kalmasına sebep olmuştur.

  • Londra Konferansı ile TBMM İtilaf Devletleri tarafından resmen tanınmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.