10. SINIF

Kapıkulu Ocakları

Kapıkulu Piyadeleri

 1. Acemi Ocağı: Askeri statüsünde eğitim veren okul niteliğinde olan bu ocak I. Murad  zamanında Gelibolu’da kurulmuştur. Ocağa gelen askerler belirli bir  süre  aldıkları eğitimden sonra  yeteneklerine göre yeniçeri, cebeci, topçu, top arabacısı veya Kapıkulu süvarisi şeklinde sınıflandırılmıştır.
 2. Cebeci Ocağı Yeniçerilere ait , silahların temin edilmesi, korunması ve sefer zamanında cepheye götürülmesiyle görevlilerdir. Savaş zamanında silahları yeniçerilere dağıtır  savaş  sonrası da toplayarak bakımlarını yaparlar.
 3. Topçu Ocağı :Kapıkulu Ocakları’nın yaya kısmına mensup top dökmek ve kullanmakla vazifeli askerlerin bağlı olduğu ocaktır.
 4. Top  Arabacıları Ocağı: Topçu Ocağı’nın yaptığı topları savaş alanına götürmekle görevli olan ocaktır.
 5. Bostancı Ocağı :Osmanlı sarayları ile çevresinin ve iskelelerin asayişinden sorumlu hizmetlilerin bağlı bulunduğu ocaktır.
 6. Lağımcılar Ocağı: Kale kuşatmalarında tünel kazarak sur duvarlarına ulaşıp bu tünellere bombalar yerleştirip kaleyi içten fethetmekle görevli ocaktır.
 7. Humbaracı Ocağı : Demir ve Tunçtan yapılan  ve içinde patlayıcı maddelerin olduğu bombaların yapımı ile görevli sınıftır.

Kapıkulu Süvarileri

Yeniçerilerden terfi edilen  tamamı atılı askerlerden oluşan teşkilattır.  I. Murad zamanında sipahi ve silahtar isimleriyle iki bölük olarak teşkil edilmiş, sonraki süreçte sağ ve sol olmak üzere Ulufeci ve Gariplerin de eklenmesi ile toplam altı bölük olmuştur.

 1. Sipahi:  Savaş zamanında padişahı ve çadırını korur.
 2. Silahtar: Padişaha ait bütün silâhların muhafazasıyla sorumludur.
 3. Sağ ve Sol Ulufeciler: Padişahın maiyetinde çıktıkları sefer esnasında saltanat sancaklarını korurlardı.
 4. Sağ ve Sol Garipler: Savaşta ordunun ağırlıklarını ve hazineyi korurlardı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.