9.SINIF

Kadim Dünyada Bilimler

Kadim Dünyada Bilimler

Astronomi
Astronomi gökteki cisimleri anlamaya çalışan bilim dalıdır. Bu bilimin oluşması ve gelişmesinin sebepleri arasında insanların gökyüzüne duyduğu merak ve günlük ihtiyaçlarının karşılaması gelmektedir.  Yunanlıların gemilerini yönünü belirlemek için yıldızlardan faydalanması, Mısırlıların ektikleri ürünün zarar görmesini engellemek amacıyla Nil Nehrinin taşma sürecini hesaplaması,  Sümerlilerlilerin ziggurat tapınaklarında son katlarında yaptıkları gözlemler ile günümüzde kullandığımıza çok yakın ay yılına dayanan takvim yapması bu örnekler arasında gösterilebilir.


Coğrafya
Yeryüzünü araştıran bilim dalı olan Coğrafyanın gelişmesinde insanoğlunun yaşadığı yeri tanımak, göçler, seferler seyahatler dolayısıyla gidilen yerler hakkında bilgi edinmek etkili olmuştur. Bu doğrultuda Yunanlıların yaptıkları gemi yolcukları,  Romalıların askeri seferlerinin güzergâhını, iaşe temin edecekleri noktaları belirlemek çeşitli haritalar çizilmiştir. Makedonya Kralı Büyük İskender yapacağı seferlerde coğrafya biliminden faydalanmaya büyük önem vermiştir. Bu doğrultuda yapacağı seferlerde ülkelerin coğrafi durumunu, şehirlerin planlarını, stratejik yerlerini vb. birçok coğrafi faktörü dikkate almıştır.  Nitekim 12 yıl gibi kısa süre içinde kurmuş olduğu imparatorlukta coğrafya ’ya olan hâkimiyetinin de etkisi olmuştur.
“Geography adlı eseri ile Coğrafya kelimesini ilk kez kullanarak bu bilimin temellerini atan kişi Eratosthenes ‘dir.


 Tıp
İlk çağ’da Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarından Hitilerde hastalıkların tanrıların cezası olarak kabul edilmiştir. Hastalıklarında tedavilerinde ise büyücülük ve batıl yöntemler kullanılmıştır. Bu görüşe aykırı olarak ise Antik Yunanda yetişen bilimsel tıbbın kurucusu ve babası olarak adlandıran Hipokrat hastalıkların doğaüstü ve tabiat güçlerinden dolayı değil fizyolojik sebeplerden kaynaklandığını açıklamıştır. Hipokrat bu görüşü bağlamında fal, büyü sihir gibi tedavi yöntemlerini de reddetmiştir. Bu doğrultuda çalışmalarında Akıl, tecrübe ve gözlemlerin ön planda olmuştur. Geçmişte öğrencilerine hastaların tamamına yardım edeceklerini onları sırlarını saklayacakları insanların asla kasten öldürmeyeceklerin dair yemin Bu gün günümüzde tüm dünyada tıp fakültesi öğrencileri mezuniyet törenlerinde ‘’Hipokrat yemini’’ olarak okutulmaktadır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.