12. SINIF

İstiklal Marşı

İstiklal Marşı’nın Kabulü (12 Mart 1921): 

I.İnönü Savaşı’ndan sonra İstiklali uğruna kurtuluş mücadelesi veren Türk Milletinin moral vermek ve ulusal birliğin pekiştirilmesini sağlamak amacıyla milli marş yazılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda dönemin Maarif Vekâleti yarışma düzenlemiş ödül olarak ise 500 lira belirlenmiştir. Yarışmaya 724 şiir gönderilse de hiçbiri beğenilmemiştir.

Mehmet Akif ödülün olması sebebi ile yarışmaya katılmamıştır. Maarif Vekili Hamdullah Suphi Milli Marşı yazmasını istediği Mehmet Akife ödül ile ilgili şartı kaldıracağını belirtmiş bu doğrultuda Mehmet Akif Taceddin Dergâhında İstiklal Marşını kaleme alarak tamlamış 17 Şubat 1921’de Sebilürreşad Dergisinde Kahraman Ordumuza” ithaf edilerek yayınlamıştır.

12 Mart 1921’de yapılan oturumda Mecliste kabul edilmiştir. Mehmet Akif yarışma ödülü olan 500 Lirayı Dârülmesâî’ye bağışlamıştır. İstiklal Marşı 1924’de Ali Rıfat Çağatay, 1930 ‘da Osman Zeki Bey tarafından bestelenmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.