9.SINIF

İslamiyetin Doğuşu Sırasında Asya

İslamiyet’in Doğuşu Sırasında Asya:

İslamiyet doğduğu süreçte Asya’da hâkimiyetini sürdüren önemli siyasi yapılar arasında Köktürkler, Çin, Hint, Sasaniler, Bizans İmparatorluğu yer alıyordu.

Köktürk Devleti: Orta Asya’daki önemli güçler arasında yer alan Köktürklerde toplum ekseriyetle Göktengri inancına benimsemişti. Köktürkler Ortaçağın en önemli ticaret güzergâhı olan İpek Yolu’nun hâkimiyeti Çin ile mücadele içeresinde olmuştur.

Çin: Sarı Nehrin etrafından kurulan dünyanın en eski uygarlıkları arasında yer alan Çin’de halk Konfüçyüsçülük, Taoizm ve Budizm gibi dinleri benimsemişti. Çin bulunduğu bölgedeki en büyük rakipleri arasında yer alan Türkler ile mücadele içerisinde olmuştur.

Sasaniler;  Dönem itibari ile İran merkezli siyasi varlığını sürdüren Sasanilerde toplum ekseriyetle Zerdüştlük inancı benimsenmiştir. Siyasi olarak güçlü devletler arasında yer alan Sasaniler Kafkasya ve Mezopotamya bölgelerinde hâkimiyet sağlamıştır.

Hindistan: Yer altı ve üstündeki kaynakları zengin olması sebebi ile tarih boyunca birçok devlet tarafından istilaya uğrayan Hindistan’da halk Hinduizm, Brahmanizm, Taoizm, Konfüçyüs, Manihaizm çok tanrılı din anlayışı benimsenmiştir. Sınıf ayrımının olduğu en katı toplumsal yapılardan Kast sistemi dolayısıyla toplum siyasi birlikten yoksun kalmıştır.

Bizans İmparatorluğu:  Anadolu, Balkanlar, Mısır Suriye , Kuzey Afrika, vb. birçok bölgeye hâkimiyet sağlayarak dönemin en önemli güç unsurlarının başında gelen Bizans İmparatorluğunda toplum Hristiyanlığın Ortodoksluk mezhebine mensuptu.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.