12. SINIF

İki Savaş Arası Dönemde Siyasi Rejimler

İki Savaş Arası Dönemde  Siyasi Rejimler

İtalya’da Faşizm

I.Dünya Savaşı’nda istediklerini elde edemeyen İtalya’da yaşanan işsizlik ve enflasyon toplumsal olayları meydana gelmesine sebep olmuş, bu durumdan yararlanan Faşist Partisini kurucusu Mussolini 30 Ekim 1922’de başbakanlığa getirilmişti.  Mussolini göreve geldikten sonra Roma İmparatorluğunu yeniden kurma hayati doğrultusunda yayılmacı bir siyaset izlemiştir.

Almanya’da Nazizm

Versay Antlaşmanın içerdiği ağır şartlar ve 1929 Ekonomik krizleri Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri Adolf Hitler’i 1933 yılında iktidara getirmişti. Hitler iktidara geldikten sonra demokrasiyi askıya alarak ülkeyi diktatörlükle yönetmiştir. Bu doğrultuda Versay antlaşmasının ortadan kaldırma ve Alman ırkını tek bir bayrak altında toplama idealleri doğrultusunda yayılmacı siyasetini gerçekleştirmek amaçlı silahlanma yarışına girmiştir.

Rusya’da Bolşevik İhtilali

I.Dünya savaşı sırasında Çarlık Rusya’nın içinde olduğu ekonomik buhranın neden olduğu toplumsal olaylar sonucunda Lenin liderliğinde Bolşevikler yönetimi ele geçirmiş ve Çarlık rejimi sona ererek Sovyet Rusya kurulmuştur. Bolşevikler Brest-Litovsk Antlaşması ile I.Dünya savaşında çekilmiş Sosyalist yönetimin başa gelmesinden rahatsız olan Kapitalist devletler bu doğrultuda rejime yönelik faaliyetler içerisine girmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.