I. Meclisin ve II. Meclisin Teşekkülü

I. Meclisin ve II. Meclisin Teşekkülü:

Misakı Milli kararlarını kabul edilmesi sonucu 16 Mart 1920’de İtilaf devletleri tarafından İstanbul resmen işgal edilerek Mebusan Meclisi kapatılmıştı. Mustafa Kemal İtilaf Devleti temsilcilerine işgal için protesto telgrafları çekmiş, vali ve komutanlara gönderdiği bildirilerde Ankara’da bir meclis toplamak için bütün illerde seçim yapılmasını istemişti. Bu doğrultuda seçimlerin yapılması ile birlikte 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılmıştı.  Milli Meclis halk ile birlikte bütünleşerek kurtuluş savaşının yönetmiş, Ulusal mücadelenin zaferle neticelenmesini sağlamıştı.

Kurtuluş Savaşının askeri sahasının zaferle neticelenmesi ile birlikte Lozan görüşmeleri öncesi Saltanatın Kaldırılması mecliste tartışmalara yol açarak Cumhuriyet karşıtı kesimler tarafından Mustafa Kemal’e karşı cephe oluşmuştu. Bu doğrultuda yapılacak inkılaplara mâni olunmasını engellemek amaçlı savaş zamanı iyice yıpranan meclisin yapılacak seçimler ile yenilenmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda yapılan seçimler sonuncunda ekseriyetle Mustafa Kemal’in kurduğu Müdafaa-i Hukuk Grubunun vekillerinin yer aldığı II. Meclis 11 Ağustos 19232’de açılmıştır.

  • Meclis göreve başladıktan sonra ilk olarak Lozan Antlaşmasını onaylamıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.