9.SINIF

Hz.Osman Dönemi

Hz.Osman Dönemi (642-656):

Hz Ömer vefat etmeden önce kendisinden sonra yerine geçecek kişiyi aşere-i mübeşşere (cennetle müjdelenen sahabeler) seçimle belirlenmesini istemiş, vefat etmesinden sonra yapılan seçimle Hz.Osman halife seçilmiştir.

  • Hz. Osman döneminde İslam fetihlerine devam edilmiştir. Şam valisi Muaviye tarafından oluşturulan İlk İslam donanması ile Kıbrıs’a sefer düzenlenerek bölge hâkimiyet altına alınmıştır.
  • 655’te Bizans Donanması ile yapılan Zatü’s-Savari Deniz savaşı kazanılmış, Türk Devletleri ile mücadeleler gerçekleştirilmiş ve Kuzey Afrikadaki fetihlere devam edilmiştir.
  • Hz.Ebubekir döneminde kitap haline getirilen Kuran-ı Kerim çoğaltılarak önemli bölgelere gönderilmiştir.

Hz.Osman yakın çevresindeki kesimlerin etkisinde kalarak devlet kademesine akrabaları olan Ümeyyeoğulları kimseleri getirmesi toplum tarafından hoşnutsuzluk yaratarak kendisine karşı muhalif bir zümrenin oluşmasına sebep olmuştu . Bu doğrultuda muhalif kesimler isyan ederek Medine’de Hz.Osman’ı evini kuşatmış, Kur’an okuduğu sırada  kendisini şehit etmişlerdir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.