Hz. Muhammedin Peygamberliği

Hz. Muhammed’in Peygamberliği:

Hz. Muhammed 20 Nisan 571 yılında Mekke’de dünyaya gelmiştir. Babası Abdullah annesi ise Amine’dir. Hz.Muhammed  babasını doğmadan annesini ise 6 yaşında iken kaybetmiştir. Annesinin vefatı sonrası dedesi Abdülmuttalib tarafından yetiştirilmiş, dedesinin vefatı ile amcası Ebu Talip tarafından büyütülmüştür. Hz. Muhammed 25 yaşına geldiğinde Hz. Hatice ile evlenmiştir. Güvenilir, sözünden duran, dürüst, iyi ahlak sahibi özellikleri sebebi ile çevresinde örnek insan olarak gösterilen Hz.Muhammed’e Mekkeliler Muhammed’le-Emin ismini vermiştir.

Hz. Muhammed bulunduğu coğrafyadaki putperestlik inancını benimsememiş Hz. İbrahim’in tek tanrılı Hanif dinini benimseyerek ibadetlerini yerine getirmiştir.  Bu süreçte çeşitli zamanlarda Mekke yakınlarındaki Hira mağarasına inzivaya çekilmiştir.  Hira mağarasında bulunduğu 610 tarihinde Cebrail tarafından kendisine peygamberlik tebliğ edilmiş ve Alak suresinin ilk beş ayeti indirilmiştir.

Hz.Muhammed’in peygamberliğine inanan ilk kişiler Hz. Hatice, Hz. Ali, Zeyd ve Hz. Ebubekir olmuştur. Hz. Muhammed ilk süreçte insanları İslamiyet’e gizli şekilde davet etmiş Cebrail tarafından gelen ayet ile birlikte İslamiyet’e davet açıktan yapılmaya başlanmıştır.

İslamiyet’e inanan kesimlerin artması ile birlikte Mekkeli putperestler çıkarları sebebi ile endişelenerek Hz.Muhammed’e karşı tepki göstermiş aleyhinde faaliyetler gerçekleştirmiştir. Müşriklerin Müslümanlara karşı baskılarının ve saldırıların artması nedeniyle 615 tarihinde Hz. Osman’ın da yer aldığı bir grup Müslüman Habeşistan’a göç etmek zorunda kalmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.