9.SINIF

Hz.Ali Dönemi

Hz.Ali Dönemi (656-661):

Hz. Osman’ın vefat etmesinden sonra Medine’de bulunan kesimler tarafından Hz. Ali halife seçilerek kendisine biat edilmiştir. Halife olduktan sonra Hz.Osman’ı katillerini cezalandırılması ile ilgili tahkikat başlatan Hz. Ali’ye Suriye valisi Muaviye Hz.Osman’ın katillerini cezalandırmadığı gerekçesi ile biat etmemiştir.

Cemel Vakası (656)

Hz.Muhammed’in eşi Hz. Ayşe ile Talha ve Zübeyir’de Muaviye’yi destekleyerek onun tarafına geçmesi üzerine Müslümanlar  karşı karşıya gelmiştir.  Hz.Ayşe nin devesinin etrafından gerçekleştiği için tarihe Cemel Vakası olarak geçen savaşı Hz.Ali kazanmıştır.

  • Savaş sonrası Hz.Ayşe Medine’ye gönderilmiştir.
  • Hz.Ali Medine’ye dönmeyerek Kuffe’yi devletin yeni merkezi yaparak burada kalmıştır.

Sıffin Savaşı ( 657)

Hz.Ali Muaviye’nin kendisine biat etmesini isteyerek olası bir savaşın olmasını engellemek istese de Muaviye  biat etmeyeceğini ve savaş için hazır olduğunu belirtmiştir. Bu doğrultuda gerekli hazırlıklarını tamamlayan Hz.Ali Muaviye üzerine sefere çıkmıştır. Sıffin ovasında yapılan savaş Hz. Ali kuvvetlerinin üstünlüğü ile neticelenmek üzere iken Muaviye adamlarında Amr b. Âs görüşü doğrultusunda hileye başvurması sonucu savaş durmuş çözümün hakem kararına bırakılmasına karar verilmiştir. Muaviye’nin hakemi Amr İbnü’l-As hile ile halifeliği Muaviye’ye vermesi üzerine mevcut sorunlar çözüme kavuşmamış ve iki ordu geri çekilmiştir.

Bu süreçte hakem olayına karşı gelen İslam tarihi açısında büyük ayrıklıklara sebebiyet veren Hariciler ortaya çıkmıştır. Hariciler anlaşmazlığın sebebi olarak gördükleri Hz.Ali Muaviye ve Amr İbnü’l-As suikast düzenlemiştir. Suikast sonucu Hz.Ali şehit edilmiş Muaviye ve Amr İbnü’l-As ise kurtulmuştur.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.