11. SINIF

Hünkar İskelesi Antlaşması

Hünkar İskelesi Antlaşması (1833)

Kütahya Antlaşması ile Kavalalı Mehmet Ali Paşa tehlikesi önlenmişti. Fakat II. Mahmud Kavalalı’nın tekrardan isyan etme olasılığına karşı kendini güvence altına almak için ittifak arayışına girmiştir. Bu doğrultuda Rusya ile 1833’de Hünkâr İskelesi Antlaşması yapılmıştır. Sekiz yıl geçerli olacak bu antlaşma ile taraflar tehlike anında karşılıklı olarak birbirlerine yardım etmeyi kabul etmiştir. Yardım isteyen devletin tüm masrafları karşılayacağı antlaşmada Osmanlı Devleti tehlike altına olduğu zaman Ruslar kara ve denizden yardım gönderecekti. Ruslara karşı bir saldırı olduğu takdirde ise Osmanlı Devleti Boğazları Ruslar dışındaki tüm devletlere kapatacaktır.

  • Hünkâr İskelesi Antlaşması ile Rusların boğazlar üzerinde büyük avantaj sağlaması İngiltere ve Fransa’yı rahatsız etmiş, durumun kendi lehine olması için Osmanlı Devletini baskı altına almışlardır.
  • Osmanlı Devleti Hünkâr İskelesi Antlaşması ile boğazlar üzerindeki egemenlik hakkını tek başına son kez kullanmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.