Hicret

Hicret (622):

Mekkeli putperestlerin Müslümanlara karşı baskıların şiddetini artırmaları ve İslamiyet’in Mekke dışında yayılmasını engellemek amacıyla Hz. Muhammed’i öldürmeye karar vermesi üzerine Hz. Muhammed Hz. Ebubekir ile birlikte şehirden ayrılarak Medine’ye hicret etmiştir. Hz.Muhammed  Mescid-i Nebevî  inşa edilene kadar   Ebû Eyyûb el-Ensârî’nin evinde kalmıştır.

Hz. Muhammed Medine’ye geldikten sonra Medine’de bulunan Ensar ile Medine’ye göç eden Muhacir Müslümanları kardeş ilan etmiş ve şehirdeki tüm kesimlerin barış ve güven içinde yaşamasını sağlamak amacıyla Medine Sözleşmesini hazırlamıştır.

Hz. Muhammed eğitim ve öğretim faaliyetleri gerçekleşmesi için İslamiyet’in ilk eğitim kurumu niteliğindeki olan suffe bölümünün  Mescidi Nebevî’ye  eklenmesini istemiştir.

⇒Hicretin gerçekleşmesi ile birlikte Müslümanların üzerindeki baskı ortadan kalkarak İslamiyet’in yayılması hız kazanmıştır.

⇒Hicretin gerçekleştiği 622 tarihi Hicri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.