Hatayın Ana Vatana Katılması

Hatay’ın Ana Vatana Katılması (30 Haziran 1939):
20 Ekim 1921’de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile Hatay özel bir yönetim kurulması ve resmi dilini Türkçe olmasına karar verilerek Fransız mandasındaki Suriye’ye bırakılmıştı. Bu süreçte  Avrupa’da oluşan totaliter rejimlerin silahlanma yarışı ve yayılmacı siyaseti  ile dünyanın yeni bir savaşın eşiğine gelmişti.Bu doğrultuda  Fransa Suriye üzerindeki yönetimine son vererek Hatayı Suriye’ye bırakıp bölgeden çekilmiştir. Türkiye meseleyi Milletler cemiyetine taşımış, Cemiyet Hatayda özerk yönetim kurulmasına karar vermiştir.Karar ile birlikte yapılan seçimler sonucu 2 Eylül 1938’de Hatay Cumhuriyeti kurulmuştur. Hatay Cumhuriyeti  29 Haziran 1939’da  Türkiye katılma kararı almıştır.
• Hatayın Anavatana katılması Mustafa Kemal Atatürk’ün çabası ve gayretiyle gerçekleşmiştir. Nitekim hastalığının en ağır dönemlerinde bile bu meseleyi yakın takip ederek gerekirse bölgeye Türk askerinin göndereceğini belirtmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.