Halifeliğin Kaldırılması

Halifeliğin Kaldırılması (3 Mart 1924): 

Saltanatın kaldırılmasından sonra Halifelik makamına dokunulmamış Osmanlı Hanedanından Abdülmecid Efendi halifeliğe getirilmişi. Siyasi olarak bir yetkinliği kalmayan Halifelik makamında bulunan Abdülmecid Efendinin devlet başkanı gibi hareket etmesi, Cumhuriyet rejimi karşıtlarının etrafında toplanması, İngilizlerin bu makamı kullanarak iç işlerimize müdahil olmasından dolayı rahatsız olan Mustafa Kemal Milli Egemenliğe dayalı kurulan Türkiye Cumhuriyetinin yönetim anlamıyla çelişmeyen halifeliğin kaldırılmasına karar vermiştir.  Bu doğrultuda meclise sunulan kanunun kabul edilmesi ile birlikte 3 Mart 1924’te halifelik kaldırılmıştır. Kanunla birlikte ayrıca Osmanlı Hanedanlığından olanların Yurtdışına çıkarılmasına karar verilerek Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalmaları süresiz yasaklanmıştır.

  • Ulusal egemenlik yolunda önemli bir adım daha atılmıştır.
  • Laik devlet düzenine geçişin en önemli aşaması ortadan kaldırılmış bu doğrultuda yapılacak İnkılâpların önü açılmıştır.
  • Bazı kesimler tarafından Saltanatın bir uzantısı olarak görülen halifeliğin kaldırılması ile iki başlı yönetim görüntüsünü sona erdirmiştir.

⇒ Şer’iye ve Evkaf Vekâletinin Kaldırılması (3 Mart 1924): 3 Mart 1924 tarihinde  çıkarılan kanunla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması amacı doğrultusunda  Şer’iye ve Evkaf Vekâletinin kaldırılarak yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur. Ankara Müftüsü Börekçizâde Mehmet Rıfat Efendi,  Diyanet İşleri Başkanlığı’na getirilmiştir

⇒Erkân-ı Harbiye Vekâletinin Kaldırılması (3 Mart 1924): 3 Mart 1924’te Orduyu siyasetten ayırmak amaçlı  için Erkân-ı Harbiye Vekâleti kaldırılmış  yerine Genel Kurmay Başkanlığı kurulmuştur.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.