12. SINIF

Güney Cephesi

Güney Cephesi:

Bu cephede Fransızlar ve onların kullandığı Ermeniler ile  mücadele edilmiştir.  Fransızlar   tarafından işgal edilen Maraş, Urfa ve Antep şehirlerinde Kuvayi Milliye birlikleri işgalci güçlere karşı kahramanca direniş göstermiştir.

Kahramanmaraş:

Fransızlar, Ermeniler ile birlikte Maraş’ı işgal ederek bölge halkına karşı saldırılar düzenlemiştir. Bu süreçte Sütçü İmamın bir kadının başörtüsünü zorla çıkartmaya çalışan Fransız askerini öldürmesi ile bölge halkı ayaklanarak işgalci güçlere karşı topyekûn bir savaş başlatmıştır. Kahramanca gerçekleştirilen bu mücadele sonucunda Fransızlar şehirden çıkartılmıştır.

  • TBMM 7 Şubat 1973 tarihinde şehre “Kahraman” ünvanı verilmiştir.

Şanlıurfa

Fransızlar tarafından güney cephemizde işgal edilen bir başka şehrimiz Urfa olmuştur.  Ali Saip Bey  liderliğindeki  işgalcilere karşı mücadele etmiş ve Fransızları bölgeden çıkartmıştır.

  • 12 Haziran 1984 tarihinde çıkarılan kanunla şehre “Şanlı” ünvanı verilmiştir.

Gaziantep

Fransız işgaline uğrayan Antep’te işgalci güçlere karşı Şahinbey liderliğinde Kuvayı Millîye birlikleri büyük direniş göstermiştir. Kahramanca verilen ve yaklaşık bir yıl süren bu mücadeleye rağmen şehir 9 Şubat 1921’de teslim olmak zorunda kalmıştır. Sonraki süreçte Fransızlarla yapılan Ankara Antlaşması ile şehir düşman işgalinden kurtulmuştur.

  • 6 Şubat 1921’de çıkarılan kanunla şehre “Gazi” unvanı verilmiştir.

⇒ Fransa ile TBMM arasında 20 Ekim 1921’de Ankara Antlaşması imzalanması ile Güney Cephesinin kapanmış  bölgedeki askeri birliklerimiz Batı cephesine sevk edilmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.