10. SINIF

Fetret Devri

Fetret Devri (1402-1413)

Emir Süleyman ⇒ Savaş sonrası Veziriazam Çandarlı Ali Paşa ile Bursa’ya gelerek hazineyi  alarak Edirne’ye gelmiştir.

İsa Çelebi ⇒ Bursa bölgesine egemen olmuştur.

Mehmed Çelebi ⇒ Amasya ve çevresine gelerek burada hâkimiyetini sürdürmüştür.

Musa Çelebi ⇒ Savaş sonrası Timur tarafından esir edilmiş, sonrasında serbest bırakılmış ve şehzadeler arasındaki saltanat mücadelesinde yer almıştır.

Mustafa Çelebi ⇒ Timur tarafından esir edilmiştir.

Ankara savaşından sonra Timur Anadolu beyliklerine tekrardan bağımsızlıklarını vermiş ve Osmanlı topraklarını da Yıldırım Bayezid’in oğulları arasında paylaştırmıştır. Bu durum şehzadeler arasında 11 yıl süren saltanat mücadelesine sebep olarak Yıldırım Bayezid’in Anadolu’da kurduğu merkezi yapıya büyük darbe indirmiştir.  Fetret devri olarak adlandırılan ve Osmanlı Devleti’ni yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan bu süreç, Çelebi Mehmed’in kardeşlerini bertaraf ederek tahta çıkması ile sona ermiştir.

⇒Osmanlı Devleti Fetret döneminde Anadolu’da isyanlar ile uğraşmış, topraklar kayıpları yaşamıştır.  Bizans, Venedik, Ceneviz, Sırp ve Bulgarlara da taviz vermek zorunda kalmıştır. Fakat Balkanlarda bu durumun aksi yaşanmış, herhangi bir isyan veya toprak kaybı olmamıştır. Bu durum bölgede izlenilen istimalet politikası ve iskân siyaseti ile doğrudan orantılıdır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.