12. SINIF

Erzurum Kongresi

TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı, Milli Egemenlik Belgeleri Ankara 2015.

Erzurum Kongresi Mondros mütarekesi Yunanlıların Karadeniz’de Pontus devleti kurma düşünceleri bağlamında silahlı eşkıya faaliyetleri yürütmesi, Ermenilerin doğu sınırımızda yaptıkları katliamları ve devlet kurmalarını engelleyerek ortak bir mücadele planı oluşturmak amacıyla Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile Trabzon Muhafaza-i Hukuk Cemiyetinin katkılarıyla 23 Temmuz 1919’da   yapılmıştır.

İstanbul’un hükümetinin geri dönme talebini reddederek Erzurum’a gelerek kongreye katılan Mustafa Kemal yapılan oylama ile başkan seçilmiştir. Kongre sonunda on maddeden oluşan beyanname kararların bazıları şunladır;

  • Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez.
  • İstanbul hükümeti vatanın bağımsızlığı konusunda üzerine düşen görevi yerine getiremez geçici bir hükûmet kurulacaktır.
  • Vatanın bütünlüğünü ve ulusal bağımsızlığımızı sağlamak için Kuvayı Milliyeyi etkin ve milli iradeyi egemen kılmak zorunludur.
  • Her türlü işgale karşı milletimiz birlikte savunacak ve karşılık gösterecektir.
  • Ülkenizde yaşayan gayrimüslim azınlıklara yasalar çerçevesinde verilen haklar dışında başka bir imtiyaz verilmemelidir.
  • Ulusal bağımsızlığımıza saygılı ülkemize karşı yayılmacı siyaset izlemeyen devletlerin yardımını kabul edebilir.
  • Milletimizin içinde bulunduğu zorlu süreçte acil bir şekilde Milli Meclisin açılması ve alınacak tüm kararların meclisin denetimine sunulması gereklidir.
  • Şarki Anadolu Müdafaayı Hukuk Cemiyeti Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adı altında birleştirilmiştir.

⇒Mustafa Kemal kongredeki kararların uygulanabilmesi amacıyla oluşturulan Temsil Heyetinin başkanı seçilmiştir. ⇒Erzurum Kongresi temsil ve faaliyet gücü açısından yerel bir kongre olsa da aldığı kararlar bakımından ulusaldır. ⇒Kongrede ilk kez ulusal sınırlar ve yeni bir hükümetten söz edilirken Manda ve himaye ’ye ilk kez karşı çıkılmıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.