11. SINIFTYT/AYT

Ekber ve Erşed Sistemi

Ekber ve Erşed

Osmanlı Devletinde hanedan üyeleri arasında tahta kimin çıkacağı ile ilgili bir veraset kuralı yoktur. Tüm şehzadeler tahta geçiş noktasında eşit hakka sahiptir. Bu durum padişah değişikliğinde şehzadeler arasında taht mücadelelerin yaşanmasına sebep olarak devleti zayıflatmıştır.

  • Ankara savaşından sonra Yıldırım Bayezid’in oğulları arasında 11 yıl süren ve Fetret devri olarak adlandırılan bu süreçte Osmanlı Devleti’ni yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.
  • II.Murad dönemindeki Şehzade Mustafa isyanları, II. Bayezid ile Cem Sultan mücadelesi, Yavuz Sultan Selim ile kardeşleri Şehzade Ahmet ve Korkut mücadelesi Kanuni dönemindeki Şehzade Mustafa ve Bayezid öldürülmesi hadiseleri de örnek olarak gösterilebilir. Bu durum sebebi ile belirli dönemlerde merkezi otoritenin korunması için çeşitli uygulamalar yapılmıştır.

⇒ Ülke hanedanın ortak malıdır anlayışı I.Murad döneminde terk edilerek ‘’ ülke Padişah ve oğullarının ortak malıdır’’ anlayışına geçilmiştir.

⇒ Fatih Sultan Mehmed tarafından hazırlanan Kanunname-i Ali Osman’da tahta geçecek padişahların devletin bekası için kardeşlerini öldürmesine müsaade edilmiştir.

⇒ II.Selim dönemi ile birlikte sancaklara en büyük şehzadeler gönderilmiştir.

⇒  III.Mehmed döneminde sancağa çıkma usulü tamamen terk edilmiş, Şehzade Ahmed sancağa çıkmayarak kafes usulüyle yetişen ilk Osmanlı padişahı olmuştur

⇒  Sultan Ahmet’ten sonra Ekber ve Erşed sistemine geçilerek hanedanın en yaşlı ve en olgun üyesi tahta çıkarılmıştır

Ekber ve Erşed sistemi ile şehzadelerin saltanat mücadeleleri engellenmiş, fakat sancağa çıkmayan ve hapis hayatı yaşayan şehzadelerin bilgi ve tecrübeden yoksun kalmasına halktan kopuk olmasına sebep olmuştur.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.