10. SINIF

Devşirme Sistemi

Devşirme Sistemi: 

Ankara Savaşı sonrasında alınan mağlubiyet sonrası Osmanlı Devletindeki fetihlerin durması Pençik siteminin gerekli askeri ihtiyacı sağlayamamasına neden olmuştur. Bu doğrultuda asker ihtiyacını karşılamak için Devşirme sistemine geçilmiştir. Bu doğrultuda ekseriyetle 3-5 senede senede bir gayrimüslimlerden olmak üzere 8-18 yaş aralığındaki çocuklar askerlik için alınmıştır. Yeniçeri ağasının sorumluluğunda yapılan bu işlemle İstanbul’a getirilen devşirmeler Müslüman olduktan sonra, Türk kültürü, örfünü, âdetini öğrenmeleri amacıyla belirli bir süre için Türk köylülerine verilmiştir. Sonraki süreçte ise askeri eğitimi almaları için Acemi Ocağına sevk edilmiştir.

Devşirme Kanununda; her 40 haneden bir çocuk alınması, tek çocuğu olan aileden alınmaması,  Müslümanlardan alınmaması,  Türkçe bilenlerden alınmaması gibi  kurallar yer almıştır.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.