Cumhuriyetin İlan Edilmesi

Cumhuriyetin İlan Edilmesi (29 Ekim 1923):

Milli Mücadele sürecinin her safhasında egemenliğin millete ait olduğunu vurgulayarak kararları halkın katılımı ile alan Mustafa Kemal ulus egemenliğine dayalı bir devlet kurma düşüncesi doğrultusunda Saltanatı kaldırmıştı. Fakat dönemin şartları sebebi ile Milli Egemenliğe dayalı yeni kurulacak devletin rejiminin adı resmi olarak konmamıştı. Bu durum sebebi ile mecliste yeni rejim ile ilgili tartışmalara sebep olmuş ve yeni hükümet kurulamamıştır.

Bunalımı gidermek, rejim tartışmalarına son vermek, Saltanatın kaldırılmasında sonra ortaya çıkan devlet başkanı sorunu çözmek amacıyla Mustafa Kemal Paşa tarafından meclise sunulan kanun tasarısının kabul edilmesi ile 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Başbakanlığa İsmet Paşa Meclis Başkanlığına ise Ali Fethi Bey getirilmiştir.

  • Milli Egemenliğe dayalı Türkiye Cumhuriyet kurulmuştur.
  • Yapılacak inkılaplara uygun bir ortam hazırlanarak muasır medeniyetlere ulaşma yolunda önemli bir adım atılmıştır.
  • Meclis Hükûmeti Sistemi’nden Kabine sistemine geçilmiştir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.