10. SINIF

1.Mehmed Dönemi

Anadolu Siyasi Birliği Sağlama Faaliyetleri

Ankara savaşı bozulan siyasi birliği sağlama faaliyetleri çerçevesinde Anadolu Beylikleri üzerine çıkılan sefer ile birlikte Cüneyt Bey mağlup edilmiş ve Saruhanoğulları,  Aydınoğulları ve Menteşeoğulları hâkimiyet altına alınarak Batı Anadolu’da Osmanlı hâkimiyeti yeniden tesis edilmiştir.  Fetret dönemindeki karışıklıktan yararlanarak Bursa’yı işgal girişiminde bulunan Karamanoğlu üzerine yapılan sefer sonucu yapılan anlaşma ile Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  • Osmanlı Devletini yıkılmaktan kurtardığı gerekçesi ile devletin ikinci kurucusu olarak adlandırılmıştır.

Düzmece Mustafa İsyanı

Timur’un vefat etmesi sonucu oğlu Şahruh tarafından serbest bırakılan Şehzade Mustafa Bizans’ın desteğini alarak ayaklanmıştır. Ayaklanmanın bastırılmasıyla şehzade Bizans’a sığınmıştır.  Bu doğrultuda Bizans’la anlaşma yapılarak sağ olduğu müddetçe Mustafa Çelebi’yi hapiste tutma garantisi alınmış,  karşılığında ise her yıl 300.000 akçeyi Bizans’a verme taahhüdünde bulunmuştur

  • Şehzade Mustafa’nın Osmanlı kaynaklarında “Düzmece” olarak adlandırılmasının sebebi halkın kendisine inanmasını engellenmektir.

Şeyh Bedrettin İsyanı (1420)

Musa Çelebi döneminde Osmanlı kazaskeri olarak görev yapan Şeyh Bedrettin, Çelebi Mehmed tarafından görevden alınarak İznik’e sürgüne gönderilmesi üzerine İznik’ten Eflâk’a geçerek, burada İslam anlayışına uygun olmayan düşünceleri ile halkı etkilemeye çalışmıştır. Torlak Kemal, Börklüce Mustafa Paşa gibi adamların da Manisa ve İzmir’de ayaklanmalar çıkarması üzerine asi Serez’de yakalanıp idam edilmiştir.

  •   Dini ve sosyal içerikli ilk ayaklanmadır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.