12. SINIF

Balkan Savaşları

 I.BALKAN SAVAŞI (1912)

Daha önceden bağımsızlığını kazanarak Osmanlı Devletinden ayrılan; Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ   Avrupa’dan aldıkları destekle sınırlarını genişleterek Osmanlı Devletini Balkanlardan atmak istemiştir.  Ayrıca  Rusya’da  boğazlara egemen olabilmek amacıyla Balkan devletlerini kışkırtmıştır. Bu sebepler doğrultusunda Balkan devletleri arasında Osmanlı Devletine karşı ittifak kurulmuştur.  Balkan Savaşları 8 Ekim 1912’de Karadağ’ın Osmanlı Devletine saldırması ile başlamış akabinde Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan’da Osmanlının karşısında savaşa dâhil olmuştur. Osmanlı devleti savaştığı tüm cephelerde mağlup olmuş ve 30 Mayıs 1913’te Londra Antlaşmasını imzalamıştır.

Antlaşmaya göre;

  • Osmanlı Devleti ile Bulgaristan  arasında Midye Enez Hattı sınır olarak kabul edilmiş, Edirne’de Bulgaristan’a bırakılmıştır.
  • Orta ve Kuzey Makedonya Sırbistan’a verilmiştir.
  • Güney Makedonya, Selanik ve Girit Yunanistan’a verilmiştir.
  • Arnavutluk ve Ege adalarının durumuna  Avrupalı devletlerin karar  vermesi istenmiştir.

⇒Savaş sırasında Arnavutluk bağımsızlığını ilan etmiştir.

⇒ Savaşta kaybedilmesinde  ordunun siyasete dâhil olması, savaş için gerekli hazırlıklarının yapılamamış olması etkili olmuştur.

⇒  Osmanlıcılık fikri önemini yitirmiş Türkçülük fikri güçlenmiştir.

Londra görüşmeleri sırasında Bâbıâli baskını ile Kamil Paşa hükümeti zorla istifa ettirilmiş ve İttihat ve Terakki yönetimi hükümeti ele geçirmiştir.

II.BALKAN SAVAŞI (1913)

Balkan Savaşında Bulgaristan en fazla toprak kazanan devlet olması, Balkan devletleri nezdinde rahatsızlık yaratmıştır.  Bu doğrultuda Yunanistan,  Sırbistan, Karadağ ve Romanya Bulgaristan’a karşı ittifak oluşturmuş ve II. Balkan savaşı başlamıştır. Savaşın durumu  üzerine  bu durumdan yaralanmak isteyen Osmanlı Devleti harekete geçerek daha önce kaybettiği Edirne ve Kırklareli’ni Bulgarlardan geri almıştır.

Balkan Devletleri ile Bulgaristan arasında 10 Ağustos 1913’te Bükreş antlaşması yapılarak savaş sona ermiştir. Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasında ise 28 Eylül 1913’te İstanbul Antlaşması imzalanmıştır. Antlaşma ’ya göre; Edirne ve Kırklareli Osmanlı Devletinde kalmış ve iki devlet arasında Meriç Nehri sınır kabul edilmiş, ayrıca Bulgaristan’da  kalan Türklere azınlık statüsü verilerek bölgedeki Türklerin mülkiyet, Türkçe öğrenme ve müftülerini seçme hakkı tanınmıştır. 4 Kasım 1913’te Yunanlılar imzalan Atina antlaşmasında;  Yanya, Girit ve Selanik’in ile Gökçeada, Meis ve Bozcada dışındaki adaların Yunanlılara ait olduğu kabul edilmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.