12. SINIF

Amasya Genelgesi

TBMM Kütüphane ve Arşiv Hizmetleri Başkanlığı, Milli Egemenlik Belgeleri Ankara 2015.

Amasya Genelgesi; İstanbul hükümetinin geri dönmesi isteğini kabul etmeyerek Amasya’ya geçen Mustafa Kemal Ali Fuat,  Rauf Bey ve Refet Bey’in imzası Cemal Paşa ve Kazım Karabekir telgrafla onayı ile 22 Haziran 1919’da  yayımlanmıştır. Toplam dört madden oluşan genelgede yer alan bazı maddeler şunlardır;

  • Vatanın bütünlüğü ve milletin istiklali tehlikededir.
  • İstanbul hükûmeti üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmemektedir.
  • Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
  • Milletimizin haklarını, sesini dünyaya duyurmak için her türlü etki ve denetimden uzak millî kurul kurulmalıdır.
  • Anadolu’nun en güvenilir yerlerinden Sivas’ta acil bir şekilde Milli kongre toplanması gereklidir.
  • Kongreye her sancaktan halkı güvenini kazanan üç kişi katılacak bunlar milli bir sır olarak ve gerektiğinde kimliğini gizleyerek acil yola çıkmalıdır.
  • 10 Temmuzda Erzurum’da Doğu illeri adına Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetlerinden seçilmiş üyeler kongre yapacaktır. Bu üyeler Sivas’ta yapılacak genel kongreye katılacaktır.

⇒Ulusal egemenlikten ilk kez bahseden ve ihtilal beyannamesi özelliği taşıyan Amasya genelgesinde Millî Mücadele’nin amacı, gerekçesi ve yöntemi açıklanmıştır.

⇒  İstanbul Hükümeti tarafından Mustafa Kemal’e görevden alındığı bildirilmiştir. Mustafa Kemal bu durum üzerine görevinden istifa ederek Sine-i Millet’e dönerek Milli Mücadeleye sivil olarak liderlik etmiştir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.