10. SINIF

1. Murad Dönemi

Edirne’nin Fethedilmesi (1363)

I.Murad’ın görevlendirdiği Lala Şahin Paşa komutasında Osmanlı kuvvetleri Sazlıdere mevkiinde yapılan savaşta Bizans kuvvetlerini mağlup etmiştir.  Alınan mağlubiyet üzerine Edirne kaçması ile şehir Osmanlı Devletine teslim olmuştur.

  • Osmanlı Devletinin yeni başkenti Edirne yapılmıştır.

Sırp Sındığı Savaşı (1364)

Edirne’nin fethedilmesi ile Sırp, Macar Bulgar ve Eflak devletlerinden oluşan Haçlı İttifakı’nın Osmanlı Devleti’ni Balkanlardan atmak için başlatmış oldukları harekâttır. Sayıca fazla olan haçlı birliği Hacı İlbey komutasındaki Osmanlı akıncı birliğinin ani baskını sonucu bozguna uğratılmış, Balkanlardaki ilerleyiş hız kazanarak Edirne üzerindeki hâkimiyet güçlenmiştir.

  • Haçlılar arasında yapılan ilk savaştır.

Çirmen Savaşı (1371)

Sırpsındığı bozgunun intikamını almak isteyen Sırplar ile Osmanlı kuvvetlerinin karşı karşıya geldiği savaş Osmanlı Devleti’nin galibiyeti ile sonuçlanmıştır. Zaferle birlikte Makedonya üzerine yapılacak fetihlerin önü açılmış  Sırplar Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki üstünlüğü kabul etmiştir.

Anadolu Siyasi Birliğini Sağlama Faaliyetleri

I.Murad, oğlu Yıldırım Bayezid ile Germiyan Beyi’nin kızını evlendirmiş çeyiz olarak beylikten Kütahya, Simav, Tavşanlı, Emet Tavşanlı topraklarını almıştır. Hamitoğulları’ndan ise 80.000 altın karşılığı Akşehir, Beyşehir, Seydişehir, Yalvaç ve Karaağaç topraklarını satın alınmıştır

I.Kosova Savaşı (9 Ağustos 1389)

Osmanlı öncü birliklerinin Ploşnikte mağlup edilmesi ile ümitlenen Haçlılar Türkleri balkanlardan atmak için Sırp Kralı Lazar öncülüğünde oluşturdukları ittifakla saldırıya geçmiştir. Kosova sahrasında yapılan savaşta Sultan Murad liderliğindeki Osmanlı kuvvetleri tarafından Haçlılar bozguna uğratılmıştır.

  • Balkanlarda Osmanlı Devleti’ne karşı koyacak bir güç kalmayarak Tuna’ya kadar olan bölgeler hâkimiyet altına alınmıştır.
  • Sırplar tarafından Osmanlı Devleti’nin üstünlüğü kabul edilmiştir.
  • Savaşta ilk defa Anadolu Beylikleri, Haçlılara karşı Osmanlı Devleti’ne yardım etmesi ile Anadolu siyasi birliğinin sağlanması açısından önemli bir adım atılmıştır.
  • Sesinden faydalanarak düşmanın korkutulması amaçlı ilk kez top kullanılmıştır.
  • Sultan I. Murad’ın savaş meydanını gezerken yanına yaklaşan Sırp Miloş Obilic tarafından hançerle vurularak öldürülmüştür.
  • Savaş sahasında şehit edilen ilk ve tek Osmanlı padişahıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazıların/içeriklerin tüm hakları “tarihbilgini.com” aittir.  Kaynak gösterilmeden  yazının/içeriğin tamamı yada bir kısmı kullanılamaz.

Daha Fazla Göster
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.